Mimořádné zasedání Evropské rady, 1.–2. října 2020 🇪🇺

Zveřejněno 1.10.2020
V dnech 1. a 2. října se vedoucí představitelé EU setkají v Bruselu, aby hovořili o zahraničních věcech, zejména o vztazích s Tureckem a o situaci ve východním Středomoří. Očekává se rovněž, že se lídři budou zabývat vztahy s Čínou, situací v Bělorusku a otrávením Alexeje Navalného. Na pořadu jednání je rovněž jednotný trh, průmyslová politika a digitální transformace.

První den jednání budou lídři diskutovat o vnějších vztazích. Věnovat se budou zejména vztahům s Tureckem a situaci ve východním Středomoří a vztahům mezi EU a Čínou. Očekává se, že se lídři EU vrátí také k debatě o nejnovější politické situaci v Bělorusku, o jejíž zařazení na agendu Evropské rady premiér Babiš žádal předsedu Evropské rady Michela během videokonference 8. září 2020.

V pátek se Evropská rada zaměří na otázku vnitřního trhu, která patří mezi dlouhodobé klíčové priority evropské politiky vlády ČR. Lídři projednají zejména návrat k plnému fungování vnitřního trhu, jeho prohloubení a posílení. Dalšími tématy druhého dne jednání budou průmyslová politika EU a urychlení digitální transformace.


Evropská rada vymezuje obecné politické směry a priority EU.

Není legislativním orgánem EU, a není tudíž zapojena do jednání o právních předpisech EU ani jejich přijímání.

Stanovuje však politickou agendu EU; obvykle tak činí prostřednictvím „závěrů" přijímaných na zasedáních Evropské rady, v nichž jsou určeny otázky, jež jsou pro EU důležité, a opatření, která je třeba přijmout.


#StrongerTogether

#EuropeanUnion🇪🇺

#FuturEU🇪🇺

#Europe

#CitizensReflectionsOnTheFutureOfEurope

#Strongerogether

#Italy🇮🇹

#CzechRepublic🇨🇿

#Bulgaria🇧🇬

#Cyprus🇨🇾

#Poland🇵🇱

#Germany🇩🇪

#Spain🇪🇸

#Croatia🇭🇷

Fotogalerie