Stav Evropské unie 16. září 2020 🇪🇺

Zveřejněno 16.9.2020
Dne 16. září se konala debata o stavu Evropské unie (SOTEU) 🇪🇺. Evropa prožívá jeden z nejtěžších roků vůbec, jelikož pandemie onemocnění COVID-19 stále ovlivňuje společnost ve všech jejích oblastech. Je čas velkých a převratných změn. Na evropské a světové ekonomice se pandemická opatření tvrdě podepsala. Předsedkyně komise představila ve svém prvním poselství o stavu unie priority komise na příští rok a zhodnotila uplynulé období.

Von der Leyenová ocenila práci lékařů, zdravotních sester a pečovatelů, kteří podle ní dokázali v mimořádných podmínkách pandemie covidu-19 „zázraky".

Zdůraznila roli Evropské unie během krize, která podle jejích slov zajistila bezpečný průchod zboží, předešla masivnímu zvýšení nezaměstnanosti, nastartovala výrobu nedostatkového zdravotnického materiálu nebo dostala zpět do Evropy lidi, kteří uvízli kvůli omezením v zahraničí. Apelovala i na zvýšení unijních pravomocí ve zdravotnictví.

Von der Leyenová v projevu také oznámila změnu přístupu k reformě azylového systému, kterou by po několika letech měla spustit Evropská komise. Von der Leyenová doufá, že se podaří získat podporu všech členských států.

Von der Leyenová se také vyjádřila k návrhu komise o zpřísnění emisního cíle pro rok 2030 ze současných 40 procent na 55 procent.

Projev se také dotkl témat digitalizace, odstranění bariér na trhu nebo boji proto rasismu a nenávisti.


#SOTEU

#StrongerTogether

#EuropeanUnion🇪🇺

#FuturEU🇪🇺

#Europe

#CitizensReflectionsOnTheFutureOfEurope

#Strongerogether

#Italy🇮🇹

#CzechRepublic🇨🇿

#Bulgaria🇧🇬

#Cyprus🇨🇾

#Poland🇵🇱

#Germany🇩🇪

#Spain🇪🇸

#Croatia🇭🇷

Fotogalerie